BASF Agricultural Solutions
basf silni razem
Rozwiązania dla Rolnictwa

Jak pomóc drzewom w zawiązaniu i utrzymaniu zawiązków?

24 kwi 2020

W najbliższym czasie sady jabłoniowe rozpoczną kwitnienie. Dzisiaj, na wielu odmianach obserwujemy różowy pąk w różnym stopniu zawansowania. Na przykład na odmianach Idared, Prince, Szampion, Ligol obserwujemy już fazę zawansowanego różowego pąka. Natomiast na innych odmianach różowy pąk jest na razie na kwiecie królewskim a jeszcze inne kończą dopiero fazę zielonego pąka. (np: odmiany z rodziny Gala). Rozwój faz fenologicznych w sadach jabłoniowych jest uwarunkowany odmianowo oraz zależy od stanowiska, na którym jest on zlokalizowany.

Niestety, stan zawansowania fazy fenologicznej nie ma dzisiaj znaczenia w kontekście spadków temperatur jaki obserwowaliśmy wciągu kilku ostatnich nocy. Ucierpiały wszystkie odmiany w sadach gdzie miał miejsce spadek temperatury poniżej 0°C. Obserwujemy uszkodzenia na wielu pąkach. W pierwszej chwili mamy wrażenie, że plonu w ogóle nie będzie. Proponuję jednak zachować spokój. Nie wszędzie i nie wszystkie kwiaty w rozetach kwiatowych zostały zniszczone. Dlatego plon będziemy mogli realnie ocenić dopiero po czerwcowym opadzie zawiązków. Pamiętajmy, że żeby był on dobry, potrzeba aby drzewo zawiązało i utrzymało od 5% - do 10% zawiązków. Drzewa zakwitną. Pytanie - jak zawiążą i jak utrzymają te zawiązki.

Musimy pamiętać, że zawiązanie zawiązków to tylko połowa sukcesu. Ważne, by zawiązki, które pomimo spadku temperatur pojawiły się na drzewach, zostały utrzymane. Ponieważ drzewa, będąc pod wpływem stresu związanego z suszą, zatopieniem czy też właśnie związanego z niskimi temperaturami, mają naturalną skłonność do ich zrzucania.

Jednym ze sposobów, które sadownicy stosują aby uzyskać plon po nadmarznięciu kwiatów jest stosowanie giberelin lub auksyn. Jest to oczywiście działanie racjonalne, jeśli rzeczywiście duża ilość kwiatów przemarzła. Należy jednak pamiętać, że dzięki zastosowaniu tych substancji wywołujemy tzw. partenokarpiczne wytwarzanie owoców. Substancje te pobudzają rozwój owocni w wyniku czego owoce powstają bez zapylenia, zapłodnienia i rozwoju nasion. Owoce takie są często niekształtne, nierównomiernie dojrzewają i gorzej się przechowują. Mają gorsze właściwości handlowe. Owoce po zastosowaniu giberelin maja także tendencję do nadmiernego opadania.

Do uzyskania właściwego plonu potrzeba aby drzewo zawiązało i utrzymało od 5%-10% zawiązków.

Jak pomóc drzewu w utrzymaniu zawiązków?

Rozwiązaniem, które pomoże drzewom utrzymać osłabione zawiązki jest zastosowanie produktu Regalis® Plus 10 WG . Podstawowym zadaniem tego preparatu jest ograniczanie nadmiernego, wegetatywnego wzrostu rośliny. Innymi słowy – ogranicza on nadmierne wyrastanie pędów wegetatywnych zwanych „wilkami”. Produkt ten posiada także jeszcze kilka innych unikalnych właściwości. Jedną z nich, potrzebną właśnie teraz, jest zdolność do wspomagania zawiązywania i utrzymania zawiązków na drzewie.

Jak to działa?

Drzewa produkują etylen. Jest to proces całkowicie naturalny. Jednak drzewa będące pod wpływem stresu mają tendencję do jego nadprodukcji. Gaz ten nazywany jest potocznie hormonem starzenia. Stymuluje on przedwczesne starzenie się zawiązków i ich opad. I tu waśnie zaczyna działać Regalis® Plus 10 WG . Zaburza on bowiem w roślinie produkcję etylenu. Tego gazu produkuje się po prostu dużo mniej. Mniej etylenu w obrębie korony drzewa oznacza lepsze warunki do tego, by zawiązki utrzymały się na nim.

Dodatkowo Regalis® Plus 10 WG , ograniczając wzrost wegetatywny pędów jabłoni, niweluje konkurencje o składniki pokarmowe pomiędzy zawiązkami a silnymi pędami. Jeżeli skracamy pędy wegetatywne to ta konkurencja pomiędzy skróconym pędem a osłabionym zawiązkiem jest bardziej wyrównana. Zawiązki mają większe szanse na to żeby się utrzymać na drzewie.

Dodatkowo pamiętajmy, że okres kwitnienia to również czas kiedy następują infekcje kwiatów spowodowane przez bakterię Erwinia amylovora, sprawcę zarazy ogniowej. Regalis® Plus 10 WG zapobiega im, ponieważ przyczynia się do wytworzenia niekorzystnych warunków dla infekcji powodowanych przez tą bakterię.

Podsumowując:

Poprawa zawiązywania owoców związana jest z blokowaniem syntezy etylenu oraz z zmniejszaniem konkurencji o składniki pokarmowe z silnie rosnącymi pędami.

Niżej przedstawiamy schemat stosowania produktu Regalis® Plus 10 WG , którego celem, w przypadku wystąpienia przymrozków, jest zmniejszenie wzrostu wegetatywnego roślin oraz podtrzymanie zawiązków.

Powiązane uprawy

Top