BASF Agricultural Solutions
basf silni razem
Rozwiązania dla Rolnictwa

Majówka w sadzie doświadczalnym w skowronkach

18 lip 2018

Od 10 lat w sadzie p. Piotra Korczaka w Skowronkach firma BASF prowadzi doświadczenia praktyczne, sprawdzające skuteczność oraz właściwości mieszanin, wprowadzanych na rynek środków ochrony roślin. BASF od lat organizuje też spotkania dla sadowników, podczas których informuje o wynikach prowadzonych doświadczeń i bieżącej sytuacji w sadach. Jedno z takich właśnie spotkań odbyło się w sobotę, 27 maja br. Imprezę odwiedziło 280 sadowników, dodatkowo za pośrednictwem Internetu, relację na żywo oglądało 120 osób.

Jak informował dr Jacek Lewko (BASF), szczególnie istotne dla praktyki są badania w kwaterach odmiany „Gala”. Najwięcej prób prowadzonych jest ze środkami ochrony roślin przeznaczonymi do ochrony przeciwko parchowi jabłoni. W br. ochrona w sadzie doświadczalnym, poza rzędami, w których są doświadczenia, uwzględniała zarówno ochronę zapobiegawczą, jak i zabiegi środkami o działaniu interwencyjnym. Dobór środków był podyktowany wskazaniami ze stacji pogodowych oraz przebiegiem infekcji. Druga ważna choroba jabłoni to mączniak, choć w bieżącym sezonie – patrząc na pąki zasiedlone przez grzyb w ub.r. – wygląda na to, że choroba wystąpi w małym nasileniu.

Nowa propozycja firmy BASF to Regalis® Plus 10 WG (substancja czynna: proheksadion wapnia). Produkt różni się m.in. tym od Regalis® 10 WG, że ma w składzie substancje zakwaszające, dzięki czemu nie ma tak dużego znaczenia jakość wody używanej do sporządzania cieczy roboczej. Głównym celem stosowania tego preparatu jest ograniczenia wzrostu pędów wegetatywnych, poprzez modyfikowanie biosyntezy giberelin. Stosowanie produktu Regalis® Plus 10 WG sprzyja także utrzymaniu zawiązków na drzewie, co jest szczególnie istotne w bieżącym sezonie, po trudnej wiośnie – przekazał Tomasz Lewandowski, Crop Manager Fruits w BASF Polska.

Podczas spotkania Grzegorz Lewandowski (BASF), poinformował o szczegółach dotyczących nowego fungicydu - Delan® Pro , który jest „następcą” znanego sadownikom fungicydu Delan® 700 WG. Delan® Pro jest w tym roku wprowadzany na rynek we wszystkich krajach, w których jabłonie uprawiane są na skalę towarową: Polska, Włochy, Belgia i Francja. W nowej formulacji Delan Pro wykazuje wysoką skuteczność w zwalczaniu parcha – liście 97 %, a w przypadku owoców – 95%. W fungicydzie tym połączono dwie substancje czynne: ditianon (tworzy warstwę ochronną na blaszce liściowej i blokuje infekcje), oraz fosfonian dipotasu (działanie systemiczne w roślinie). Ta substancja z grupy fosforynów ma dwa mechanizmy działania: fungistatyczny i stymulujący rośliny do tworzenia mechanizmu obronnego.

Trzecim omawianym rozwiązaniem był Faban® 500 SC polecany do stosowania w ochronie przed parchem jabłoni. Jak informowała Anna Roman (BASF), fungicyd ten jest połączeniem dwóch dobrze znanych substancji czynnych: ditianonu (s.cz. fungicydu Delan 700 WG, Delan Pro i Tercel 16 WG) oraz pirymetanilu (s.cz. fungicydu Mythos 300 SC). Faban 500 SC powstał w odpowiedzi na potrzeby sadowników, którzy przez wiele lat taką mieszaninę wykonywali na własną rękę. Wyjątkowo wysoka efektywność środka Faban® 500 SC to efekt warunków, w jakich został wyprodukowany – jego substancje czynne: ditianon i pirymetanil w specyficznych warunkach temperatury i ciśnienia tworzą kokryształy, dzięki czemu zaczynają nabierać nowych cech fizykochemicznych. Jak przekazała Anna Roman, po aplikacji na liść, wolny pirymetanil (ok. 1/3 nie jest w postaci kokryształów) natychmiast działa interwencyjne, podczas gdy ditianon tworzy powłokę ochronną. Stopniowe uwalnianie pirymetanilu z kryształów pozwala na utrzymanie wysokiego stężenie substancji czynnej na blaszce liściowej, nawet do 8 dni po zabiegu.

Top