BASF Agricultural Solutions

OCHRONA PLUS = skuteczne produkty

PLUS rabat od BASF

Sprawdź

Rozwiązania dla Rolnictwa

Ochrona fungicydowa rzepaku ozimego – podcast #20

Ochrona fungicydowa rzepaku ozimego. Posłuchaj podcastu #20!

Choroby grzybowe rzepaku ozimego, które mogą zaatakować rośliny w okresie jesiennym przyczyniają się do gorszego przezimowania oraz znacznego zmniejszenia plonu. Jaki fungicyd wybrać? Kiedy wykonać zabieg fungicydowy? Na te oraz inne pytania odpowiada ekspert.

Ochrona fungicydowa rzepaku ozimego jesienią jest koniecznością. Choroby grzybowe, które są zagrożeniem dla roślin przyczyniają się bowiem finalnie do znacznego spadku plonu i pogorszenia jego jakości. Należy więc wybrać fungicyd, który zapewni naszej plantacji maksymalną ochronę.

Jaki fungicyd do ochrony rzepaku wybrać?

W ofercie firmy BASF jest jeden z najlepszych dostępnych produktów na rynku o nazwie CaryxPołączenie dwóch substancji aktywnych, metkonazolu i chlorku mepikwatu, daje bardzo wysoką skuteczność zabezpieczając przed chorobami głównie jesienią. Przede wszystkim chodzi tutaj o suchą zgniliznę kapustnych – mówi Marcin Chojecki, Crop Manager BASF.

Kiedy wykonać zabieg fungicydowy?

Wiadomo, że dobry fungicyd powinien zapewnić optymalny rozwój roślin przed zimą. Często jednak wyznaczenie odpowiedniego terminu zabiegu jest problemem. Kondycja rośliny jest bardzo ważna już od samego początku. Jak mówi ekspert, jest wiele szkół, co do wyboru terminu zabiegu ochrony fungicydowej. – Zależy to w dużej mierze od przebiegu warunków pogodowych i długości jesieni. Niekiedy są to nawet dwa zabiegi. Niemniej jednak pierwszy zabieg fungicydowy powinien zostać wykonany w fazie 4 liści właściwych. Następnie w zależności od przebiegu warunków pogodowych i długości jesieni bardzo często warto rozważyć wykonanie kolejnego zabiegu w późniejszej fazie 8, tudzież 10 liści właściwych rzepaku – radzi Marcin Chojecki.

Ochrona fungicydowa na jesień

Od kilku sezonów jesień bywa wyjątkowo ciepła. Jednak wszystko może się zmienić. Czy zatem rezygnować z zabiegu fungicydowego, gdy temperatury będą niskie? – (…) Jeśli chodzi o wykonywanie zabiegów w niskich temperaturach, w przypadku Caryxu minimalną temperaturą zabiegu jest już 5 stopni, czyli pozwala nam to na dużą możliwość i elastyczność do zastosowania tego produktu. Pomimo przemijających przymrozków wczesną jesienią pojawiają się również dni ciepłe i wtedy mamy możliwość wykonania zabiegu fungicydowego, połączonego z funkcją regulacji wzrostu – mówi ekspert.

Ponadto trzeba pamiętać o tym, że Caryx oprócz zwalczania chorób, również pozwala roślinie bardzo dobrze przygotować się do zimowania. Dzięki temu na wiosnę będziemy mieć bardzo dobry start do wzrostu.

Powiązane uprawy

Top