BASF Agricultural Solutions
basf silni razem
Rozwiązania dla Rolnictwa

Regalis® Plus - świetnie wspomaga zawiązywanie jabłoni

18 lip 2018

Wspomaganie zawiązywania jabłoni, w warunkach stresu spowodowanego przymrozkami lub nadmiarem wody

Podstawowym celem stosowania Regalis® Plus jest regulowanie wzrostu jabłoni. Efekt ten uzyskujemy dzięki mechanizmowi modyfikacji biosyntezy giberelin. Dodatkowo w roślinie po zastosowaniu Regalis® Plus następuje modyfikacja biosyntezy flawonoidów, dzięki czemu stymulowane są procesy odpornościowe, oraz następuje redukcja wydzielania etylenu.

Etylen jest szczególnie istotny dla jabłoni. Jest on potocznie nazywany hormonem starzenia. Nazwa nie jest przypadkowa. Gaz ten przyspiesza przedwczesne starzenie się zawiązków i co się z tym wiąże ich przedwczesny, nadmierny opad. W warunkach stresowych (przymrozki, nadmiar wody, susza) roślina wykazuje tendencję do nadprodukcji etylenu, co w efekcie prowadzi do nadmiernego opadania zawiązków lub przyspiesza proces dojrzewania owoców.

Produkcja etylenu intensyfikuje się wraz ze wzrostem jego stężenia. Im większy jest jego poziom w roślinie tym szybciej wzrasta tempo jego produkcji. Regalis® Plus hamując wydzielanie tego gazu sprawia, że osłabione zawiązki mają większe szanse na utrzymanie się na drzewie.

Dodatkowo, osłabione przez przymrozki zawiązki przegrywają konkurencję o składniki pokarmowe z silnie rosnącymi pędami i zostają zrzucone przez roślinę. Redukcja wzrostu pędów, zmniejsza konkurencję o składniki pokarmowe, co sprzyja utrzymaniu się zawiązków na drzewie.

Ilość owoców na drzewie przed zbiorem w porównaniu do liczby zawiązków

% owoców do zawiązków

Wyniki z badań wdrożeniowych produktu Regalis®Plus 10 WG przeprowadzonych w Polsce..

Podsumowując:

Poprawa zawiązywania owoców związana jest z blokowaniem syntezy etylenu oraz z zmniejszaniem konkurencji o składniki pokarmowe z silnie rosnącymi pędami.

Niżej przedstawiamy schemat stosowania Regalis® Plus, którego celem w przypadku wystąpienia przymrozków, jest zmniejszenie wzrostu wegetatywnego roślin oraz podtrzymanie zawiązków

Top