Z praktyki dla praktyków

Z praktyki dla praktyków to cykl poradników w formie artykułów blogowych.

Dzięki nim dowiesz się m.in. jak zadbać o skuteczną ochronę upraw rolniczych, sadowniczych i ogrodniczych, a także jak prawidłowo przeprowadzać zabiegi agrotechniczne. Zapraszamy!

Rdza w zbożu w zmiennym nasileniu występuje co roku we wszystkich fazach wzrostu roślin. Łagodna zima i pogodna jesień z opadami…

Występowanie chwastów w zbożach to niewątpliwie zjawisko niepożądane. Brak odpowiedniej reakcji z naszej strony umożliwi…

Uprawa buraka cukrowego jest szczególnie narażona na negatywne oddziaływanie chwastów. Istotnymi czynnikami, które o tym decydują, są…

Wiosna w pełni, a zboża gonią i osiągają kolejne fazy rozwojowe. Na szczęście jest jeszcze czas…

Patogeny grzybowe roślin występują powszechnie w środowisku. W różnym stopniu niszczą plony, a bywa, że powodują epidemie. Wytwarzają też…

Wiosna to czas intensywnego wzrostu nie tylko roślin uprawnych, ale też chwastów. Dlatego wiosenne odchwaszczanie zbóż jest jednym z…

Technologia uprawy zbóż obejmuje szereg zabiegów wpływających na ilość i jakość plonu. Ochrona zbóż polega więc nie tylko na walce z…

Obecność roślinności niepożądanej w postaci chwastów wiosną w uprawie pszenicy ozimej jest wynikiem słabej skuteczności zabiegu…

Konkurencja ze strony chwastów osłabia zboża już na początku wegetacji. Współzawodnictwo o przestrzeń, składniki pokarmowe, wodę i…

Pytanie „skracać czy nie?” należy obecnie uznać za retoryczne. Wylegnięte zboże to przecież dla…

Zaprawianie zbóż to filar ochrony fungicydowej. Od jego skuteczności zależy zdrowotność roślin, nie tylko na początkowym etapie rozwoju, jak…

Zabiegi wpływające na wielkość plonu rozpoczynają się jeszcze przed siewem. Jednym…

Nie ulega wątpliwości, że choroby grzybowe zbóż są jednym z najpoważniejszych zagrożeń dla uzyskania maksymalnego plonu. Pierwszym…

Zaprawy zbożowe stanowią istotny element strategii ochrony zbóż. Chronią kiełkujące rośliny przed chorobami grzybowymi. Przyczyniają się…

We współczesnym rolnictwie zaprawianie zboża odgrywa kluczową rolę w walce z chorobami i szkodnikami. Utrzymanie zdrowotności dzięki…

Jednym z pierwszych zabiegów, wykonywanym już jesienią, są opryski na chwasty. Cechują się one…

Problem kiły kapusty w ciągu ostatnich lat wzrósł znacząco. Sprawcą choroby jest pierwotniak Plasmodiophora brassicae. Jest to jednak podstępne zagrożenie, w wypadku którego nie…

Pierwsze próby zaprawiania ziarna sięgają 2000 lat p.n.e., a poprzez wieki metody zaprawiania ulegały zmianom. Jednak przez te wszystkie lata…

Szybka eliminacja chwastów z uwagi na silną konkurencję z roślinami uprawnymi to jeden z…

Odmiana rzepaku ozimego odporna na imazamoks stanowi innowacyjne rozwiązanie dla rolników, którzy szukają efektywnych metod…

Przeglądając katalogi odmian, możemy natknąć się na dwa rodzaje rzepaku – populacyjny (liniowy) i mieszańcowy (hybryda). Czym różnią…

Wybór odpowiedniej odmiany rzepaku do siewu zależy przede wszystkim od indywidualnych…

Wybór odmian rzepaku zależy od wielu czynników. Wśród kluczowych kryteriów należy wymienić odporność na choroby, wymagania glebowe czy…

Stosując zaprawy nasienne, możemy zapewnić roślinom optymalne warunki wzrostu oraz ochronę plonów przed chorobami. W rezultacie…

Wysoka jakość owoców ma istotne znaczenie dla sposobu, w jaki są wykorzystywane, a to z kolei wpływa na osiągane ceny. Z tego względu…

Dzięki zaprawianiu nasion, możemy zapewnić roślinom optymalne warunki wzrostu, chronić…

Choć straty podczas zbiorów wpisane są w uprawę rzepaku, to nie ma powodu, by nie starać się ich ograniczać. W naturalny sposób samo…

Rzepak jest jedną z najbardziej dochodowych upraw, dzięki czemu mimo potrzeby poświęcania mu dużej uwagi oraz wysokich nakładów cieszy…

Uprawy zbożowe i rzepak są już na finiszu, jednak dla ziemniaków rozpoczyna się ważny okres, w którym ochrona fungicydowa staje się…

Profesjonalna uprawa roślin jagodowych wymaga kompleksowej ochrony fungicydowej. Ochrona…

Niezależnie od tego, czy mamy do wykonania oprysk T3 w pszenicy, czy w rzepaku, możemy…

Uprawa buraka cukrowego w Polsce pomimo niegasnących w środowisku rolniczym emocji wciąż jest postrzegana jako opłacalna. Oczywiście jej rentowność, poza polityką cenową cukrowni…

Chwościk buraka to choroba, która spędza sen z powiek plantatorom. Trudno się dziwić, gdyż…

Zdrowotność roślin jest jednym z najistotniejszych warunków wysokiego plonowania buraków cukrowych. Niestety są one pod silną presją…

Wśród polskich rolników słonecznik do niedawna kojarzony był przede wszystkim z poplonem. W ostatnich latach coraz częściej obserwujemy…

Uprawa buraków cukrowych jest wymagająca. Najlepiej udaje się na dobrych ziemiach, a samo prowadzenie plantacji musi być bardzo…

Polska znajduje się w światowej czołówce produkcji cukru. Często wielopokoleniowe tradycje w uprawie burków cukrowych w połączeniu z…

Skracanie zbóż, a w zasadzie regulacja pokroju roślin, to jeden z podstawowych zabiegów wykonywanych w tych uprawach. Należy jednak…

Za nami już większa część sezonu rzepakowego, w której staraliśmy się utrzymać jak najlepszą kondycję naszych roślin. Na ostatniej prostej nie…

Choroby grzybowe są nieustannym towarzyszem uprawy warzyw. Zmiany klimatyczne sprzyjające częstszemu i szybszemu pojawianiu się…

Choroby grzybowe to nieunikniony problem, rokrocznie pojawiający się w sadach. Dodatkowo obecne w ostatnich latach łagodne zimy…

Parch jabłoni to najważniejsza choroba tego gatunku drzew owocowych. Doprowadza do redukcji plonu i zdecydowanego osłabienia…

Rośliny bobowate są coraz chętniej uprawiane przez rolników. Gatunki te są dobrze znane z wysokiej zawartości białka, ponadto są…

Zmiany klimatu doprowadziły w ostatnich latach do znaczącego wzrostu zagrożenia alternariozą…

Wegetacja roślin ruszyła, a wraz z nią zagrożenie zachwaszczeniem. W uprawie ozimin…

Utrzymanie zdrowotności i zieloności organów asymilujących roślin służy budowaniu plonu. W tym celu wykonywany jest zabieg będący…

Dobra kondycja rzepaku po przezimowaniu może zwiastować zadowalające plony. Należy mieć jednak na uwadze, że panujące warunki…

Już od początku wegetacji, zboża atakowane są przez szereg patogenów odpowiedzialnych za…

Kondycja górnych liści to kluczowa kwestia w perspektywie wysokich plonów. Jej spadek w związku z rozwojem chorób będzie potęgować…

Ruszenie wiosennej wegetacji to czas na większość zabiegów. W odpowiedzi na ryzyko…

Zagrożeniem dla zbóż będących we wczesnych fazach rozwojowych są choroby podsuszkowe. Ich nasileniu sprzyjają duży udział zbóż w strukturze…

Dbałość o zdrowotność już od wczesnej wiosny jest istotnym aspektem przy dążeniu do opłacalnej produkcji zbóż. Wraz z rozpoczęciem…

Czas na wybór fungicydów na pierwsze zabiegi fungicydowe! Ważną grupę fungicydów tworzą…

Występowanie chwastów w zbożach to niewątpliwie zjawisko niepożądane. Brak odpowiedniej reakcji z naszej strony umożliwi…

Top